► Artikler

Unikt “maleri” Nyborg slot collage med frimærker

På Hotel Nyborg Strand gemmer der sig et unikt værk, som må interessere enhver frimærkesamler. Hvis man tager trappen til værelsesfløjen lige efter bistroen, finder man dette specielle kunstværk, som har haft sin plads på murstensvæggen siden 1972.

Det forestiller Nyborg Slot “malet” med 14.000 Frederik IX-frimærker. Filatelist og kunstner Arne Christensen, som døde i 2009, kreerede dette over en periode på tre måneder, tilbage i 1971. Værket blev sat sammen i anledning af Nyborgs 700-års og Nyborg Slots 800-års jubilæum samme år.

Arne Christensens værk fik i første omgang plads ved en udstilling i Nyborghallen, og senere kunne det ses i en periode på Nyborg Rådhus, før Nyborg Strand købte det. Siden har det haft sin plads på hotellet, hvor man har fået sat fluoriserende lys på værket, som måler 150 gange 120 centimeter.

Herunder ses et forstørret udsnit af billedet.


Korsstingsbroderi

1875-79. Tofarvet øreudgave.
AFA nr. 25

Dette billede har tilhørt tandlæge Viggo Rosmark, som har foræret det til Nyborg Filatelist-Klub.
Vi ved ikke, om han selv eller hans kone Hanne har broderet det.

På bagsiden er der med håndskrift skrevet:
“Tilegnet Nyborg Filatelist-Klub
d. 21. nov. 1971.
Tandlæge Viggo Rosmark”


Askebæger fra 50-års jubilæet

Jubilæumsaskebæger

Ved Bytte- og Børsdagen 2018 kom en gæst med dette askebæger, som han havde fundet i et dødsbo.  Det stammer fra foreningens 50-års jubilæum, men vi ved ikke, hvem der har lavet det (A.B.C.) eller i hvor mange eksemplarer, det er lavet.

På bagsiden står “9. Fynske Bytte- og Børsdag A.B.C.”

Allerede dengang havde man altså Bytte- og Børsdage – det må da kunne kaldes “en gammel tradition”.